Harmonogram wypłat zasiłków w 2024 r.



Skrytka - /OPSWolsztyn/SkrytkaESP






 



#OPIEKA WYTCHNIENIOWA

 

 

Program „Opieka wytchnieniowa" - edycja 2025

Gmina Wolsztyn, w związku z ogłoszonym przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Programu „Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025 informuje o zamiarze przystąpienia do realizacji Programu.

Program finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.



Celem głównym Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

1) dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub

2) osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:

a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo

b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44,z późn. zm.)

- poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze  sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.


Program realizowany będzie w dwóch formach:

  1. świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego;
  2. świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego.


Program zakłada limit:
– 240 godzin w ramach pobytu dziennego (w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej),
– 14 dni w ramach pobytu całodobowego.


Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.


Wsparciem objęte zostaną w pierwszej kolejności członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.


W godzinach realizacji usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu, wobec osoby z niepełnosprawnością objętej usługą opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, inne usługi finansowane ze środków Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych.

 

Szczegółowe informacje o Programie znajdują się załączonym poniżej linku.
Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolsztynie pod numerem telefonu 68 3843376 wew. 45, 46, 47.

 

https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1555,nabor-wnioskow-w-ramach-resortowego-programu-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2025

 


 

Gmina Wolsztyn otrzymała dofinansowanie ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego na realizację Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.

Wnioskowana kwota środków finansowych na realizację Programu – 359.448 zł

Przyznana kwota środków finansowych na realizację Programu – 195.840 zł

Z uwagi na znaczącą różnicę pomiędzy kwotą wnioskowaną, a przyznaną na realizację zadania Program realizowany będzie wyłącznie w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby z niepełnoisprawnością.

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

1) dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub

2) osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:

a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo

b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, z późn. zm.)

- poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością wymagającą stałej opieki.

W celu skorzystania ze wsparcia w ramach Programu, należy złożyć wypełnioną kartę zgłoszenia - załącznik nr 7 do Programu wraz z załącznikami (klauzulą informacyjną - załącznik nr 12 do Programu  oraz kopią orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia traktowane na równi z wymienionymi - oryginał orzeczenia do wglądu) w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolsztynie, ul. Komorowska 1B (dział pomocy społecznej).

Rekrutacja uczestników do Programu prowadzona będzie zgodnie z załączonym Regulaminem rekrutacji oraz uczestnictwa w Programie „Opieka wytchnieniowa” dla jednostek samorządu terytorialnego – edycja 2024.

Termin naboru kart: 20 lutego 2024 r. - 15 marca 2024 r.

Informacji na temat programu udzielają pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolsztynie pod numerem telefonu 68 384 33 76 wew. 45, 46, 47.

Załączniki:

Ogłoszenie o naborze uczestników do programu
Regulamin
Program
Zał nr 7 do Programu
Zał nr 12 do Programu

 


 

 

NABÓR WNIOSKÓW - OPIEKA WYTCHNIENIOWA edycja 2023

Gmina Wolsztyn uzyskała wsparcie finansowe na realizację usług opieki wytchnieniowej dla mieszkańców gminy w ramach Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej. Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawowania całodobowej opieki nad tą osobą niepełnosprawną.

Program realizowany będzie w dwóch formach:

  1. świadczenia usług opieki wytchnieniowej, w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej,
  2. świadczenia usług opieki wytchnieniowej, w ramach pobytu całodobowego w miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, spełniającym kryteria dostępności, które otrzyma pozytywną opinię gminy.

Wskazane powyżej usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego mogą świadczyć:

  • osoby posiadające dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej/pielęgniarka lub innym, zapewniającym realizację usługi opieki wytchnieniowej w zakresie adekwatnym do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej (wynikających z Karty zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu) lub
  • osoby posiadające, co najmniej 6 miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy/opieki osobom niepełnosprawnym.

Limit usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu Solidarnościowego przypadających na 1 uczestnika wynosi nie więcej niż:

  • 240 godzin dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego;
  • 14 dni dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego.

Otrzymana kwota dofinansowania na realizację zadania wynosi 211.200,00 zł, z czego:

  • 144.000,00 na realizację usług w ramach pobytu dziennego,
  • 67.200,00 zł na realizację usług w ramach pobytu całodobowego.

Dokumenty dla osób opiekujących się osobami zależnymi, chętnych do skorzystania z usług opieki wytchnieniowej, można składać w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolsztynie przy ul. Komorowska 1B, w godzinach 10:00 – 13:00.

Dokumenty do pobrania:

  1. Karta zgłoszenia do Programu „Opieka Wytchnieniowa” – edycja 2023
  2. Karta pomiaru niezależności funkcjonalnej
  3. Kserokopia aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności/ stopniu niepełnosprawności
  4. Klauzula informacyjna RODO 2023 -  podpisana

 




stat4u
Osób online: 45
Ośrodek Pomocy Społecznej
w Wolsztynie
ul. 5 Stycznia 47
64-200 Wolsztyn
tel. 68 384 33 76

Formularz kontaktowy

Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolsztynie www.ops.wolsztyn.pl 2008 - 2024
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia".